Asperger Sendromu – Bir Deha Hastalığı

Bu Sayfayı Herkesle Paylaşın!

Okuma Süresi: 2 dakika

Merhabalar efem. Geçtiğimiz günlerde Elon Musk SNL programını sunarken Asperger Sendromu olduğunu tam olarak şöyle açıkladı: “SNL’i sunan Asperger Sendromlu ilk kişiyim ya da en azından ilk kabul eden. O yüzden bu akşam çok fazla göz teması kuramayacağım. Bazen garip şeyler söylüyor ya da paylaşıyorum ama beynim böyle çalışıyor. Kırdığım herkese şunu söylemek istiyorum: Elektrikli arabayı yeniden icat ettim ve insanları bir roket gemisiyle Mars’a gönderiyorum. Benim sıradan, normal bir insan olduğumu düşünmediniz herhalde?” Gelin sizlerle deha hastalığı olarak da bilinen bu sendroma kısa bir bakış atalım.


Neden Deha Hastalığı Deniliyor?

Bu sendrom Otizm Spektrum Bozuklukları (Otizm) olarak adlandırılan nörolojik bozukluklardan biri ve beyin yapısında ya da sinir sisteminde yaşanan bir sorun nedeniyle ortaya çıktığı düşünülüyor. Peki neden deha hastalığı deniliyor?

Asperger Sendromu, kişinin sosyalleşmesini engelliyor. Çünkü bu sendroma sahip olan kişiler: Göz teması kuramama, yaşıtları ile aynı oyuna ilgi duymama, takıntılı davranışlar sergileme ve tek alana yoğun ilgi göstermek gibi birçok davranışa sahip. Ayrıca ilişki kurmakta ve bu ilişkiyi devam ettirmekte zorluk yaşıyorlar. Bu yüzden kişiler iç dünyasına kapanıyor. Sosyal çevre için harcayacakları vakitleri de sahip oldukları derin ilgi alanları üzerinde yoğunlaşarak ve daha fazla bilgi edinerek geçiriyorlar.

Yani Asperger Sendromu’na deha hastalığı denme sebebi kişinin bir yetenekle doğması değil. Denme sebebi: Kişinin kendi yeteneğini keşfetmeye zorlanması. Belki de “deha” kavramını yeniden tanımlamak gerekiyor.


Daha fazla blog yazısına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca Tıbbiye’den Notlar‘a da bekleriz.

Duyurulardan anında haberdar olmak için Instagram sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.


Bu Sayfayı Herkesle Paylaşın!

Cihat Tokgöz

Düşünmenize yardımcı olmak isteyen biri. Benim Dünyam web sitesinin kurucularından.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir