Bizi Rahatsız Eden Şey Nedir?- Acı Ne Zaman Anlam Kazanır?

Bu Sayfayı Herkesle Paylaşın!

Okuma Süresi: 2 dakika

“Bizi rahatsız eden şey birinin acı çekmesi midir, yoksa acısının ses bulması mı?” Okuduğum kitaptaki bu cümleyle karşılaşınca biraz afalladım. Çünkü olaya hiç bu açıdan bakmamıştım.

Merhabalar efem. Yaklaşık 1 ay önce “Save Ralph” adlı bir kısa film gösterime girdi ve bu kısa film insanlar tarafından baya ilgi gördü. Hemen hemen herkesin bu kısa filmi paylaşması bir farkındalık yarattı ve umarım bu farkındalık ileriki zamanlarda daha da artar. Bu şekilde onlarca hatta yüzlerce proje var fakat malesef aralarında seslerini duyuramayanlar çok fazla. Çünkü bazılarının duyulması için bir çığlık gerekiyor. Bu çığlığın da oluşması baya zaman alıyor.


Duymak Yetmez!

Bugüne kadar kaç çığlık gördünüz ve hangilerini duydunuz? Hissetmek için duymak şart. Bazen bir şeyi duymak için bir çığlık gerekir. Bazen de küçük bir fısıltı yeterli olur. Aslında her birimiz etrafımızdaki fısıltıları hissetmeliyiz, duymak yetmez. Belki de bu sayede bir çığlığa gerek kalmaz.


Alıntı Hakkındaki Yorumlarım

Yukarıda bahsettiğim alıntıyı okuyunca içim ürperdi. Çünkü hâlâ bir yerlerde acı çeken birileri var. Başkalarının çığlıklarında hapsolmuş bir insan, üzerinde deneyler yapılırken acıdan sesi kesilen bir hayvan ya da sesini duyuramayan bir ağaç. Hâlâ bir yerlerde acı çekiyorlar. Peki neden duymuyoruz? Belki de acı çekmek istemiyoruzdur.

İçimizi kaplayan bu merhamet duygusu başkalarının acısına ortak olmamızı sağlar. Fakat bize de bu şekilde zarar verir. Belki de bu yüzden başkalarının acılarını dindirmek isteriz. Belki de bencilliğimizden… Yazımı kitapta geçen bir cümleyle sonlandırmak isterim: “Asıl sorun bir yerlerde kıyametler kopması mıdır yoksa kopan kıyametlerin ucunun bize dokunması mı?”

Yazıda geçen kitap: Doktor Moreau’nun Adası


Daha fazla blog yazısına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca Tıbbiye’den Notlar‘a da bekleriz.

Duyurulardan anında haberdar olmak için Instagram sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.


Bu Sayfayı Herkesle Paylaşın!

Cihat Tokgöz

Düşünmenize yardımcı olmak isteyen biri. Benim Dünyam web sitesinin kurucularından.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir