Herkesin Kolayca Yapabileceği Yoga Hareketleri

Bu Sayfayı Herkesle Paylaşın!

Okuma Süresi: 4 dakika

Herkese merhaba! Yoga ile ilgili daha önce engin bir deniz demiştik, hatırlarsanız. Peki biz yoga yapmaya başlamak için bu engin denizden hangi hareketleri seçmeliyiz? Yaptığımız hareketler ne işe yarıyor?

Ben de bu sorulara biraz cevap vermek adına yazımda sizlere evde kolayca yapabileceğiniz 8 adet temel yoga hareketinin nasıl yapıldığından hatta bazı faydalarından bahsedeceğim.

“Kahraman Pozu (Virasana)”

Uygulama: Dizlerimizi birleştiriyoruz ve ayaklarımızı kalça genişliğinden biraz fazla olacak şekilde açıyoruz. Ayaklarımızın üst kısmı yere temas edecek şekilde ayaklarımızı uzatıyoruz. Gövdemiz hafif önde, sırtımız dik bir konumda olacak şekilde topuklarımızın üzerine oturuyoruz. Ellerimizi üst bacağımıza yerleştiriyoruz.

Faydaları: Kalçaları, dizleri ve ayak bileklerini güçlendirir. Aynı zamanda sindirimi geliştirir ve gazı giderir.

“İnek Pozu (Bitilasana)”

Uygulama: Dizlerimiz kalça hizasında, ellerimiz ve kollarımız omuz hizasında “masa” pozisyonunda hareketimize başlıyoruz. Daha sonra belimizi nefes vererek aşağı doğru kavislendiriyoruz, göğsümüzü yukarı uzatıyoruz. Daha sonra nefesle beraber tekrar masa pozisyonuna geçiyoruz. Ancak bunları yaparken düzenli nefes almaya ve dirsekleri sabit tutmaya dikkat etmeyi unutmayalım. 😊

Faydaları: Sırtı ve boynu esnetir. Omurga gerginliğini alır.

“Kedi Pozu (Marjaryasana)”

Uygulama: Dizlerimiz kalça hizasında, ellerimiz ve kollarımız omuzlarımızla aynı hizada olacak şekilde “masa” duruşuyla başlıyoruz. Ayaklarımız üst kısımları yerle temas edecek şekilde durmalı. Daha sonra nefes vererek omurgamızı yukarı bombeleştiriyoruz ve pozumuzu gerçekleştirmiş oluyoruz.

Genelde inek pozu ile beraber, nefes alırken inek pozu verirken kedi pozu olacak şekilde yapılır ama sadece masa pozisyonuna da geri dönülebilir.

Faydaları: Sırtı ve boynu esnetir. Omurga ağrılarına iyi gelir. İç organlara masaj etkisi yapar.

“Çocuk Pozu (Balasana)”

Uygulama: Ayaklarımız yere temas edecek şekilde topuklarımız üstüne oturuyoruz. Kollarımızı omuz genişliğinde açıp öne doğru uzanıyoruz ve gövdemizi üst bacakların üstüne yatırıyoruz.

Faydaları: Sırtın üst kısmını ve karın kaslarını esnetir. Bununla birlikte sinir sistemine, yorgunluğa, strese, anksiyeteye ve depresyona iyi gelir.

“Yukarı Bakan Köpek Pozu (Urdhva Mukha Svanasana)”

Uygulama: Yüz üstü uzanıyoruz. Bacaklarımızı ayaklarımızın üst kısmı yerle temas edecek şekilde uzatıyoruz. Ellerimizi belimizin iki yanına yerleştiriyoruz ve nefes alarak gövdemizi dizlerimizi de yerden kesecek şekilde yukarı doğru kaldırıyoruz. Başımızı boynumuzu sıkıştırmayacak şekilde geriye uzatıyoruz.

Faydaları: Omurgayı, elleri ve bilekleri güçlendirir. Hafif depresyona ve yorgunluğa iyi gelir. Aynı zamanda göğüs kafesini, akciğerleri, karnı ve omuzları esnetir.

“Savaşçı 1 Pozu (Virabhadrasana 1)”

Uygulama: Bacaklarımızı yaklaşık iki omuz genişliği kadar geriye açıyoruz. Öndeki bacağımızın alt kısmı yere dik ve ayağımız karşıya bakacak şekilde dizimizi büküyoruz, arka ayağımız ön ayağımıza dik ve iç kısmı karşıya bakacak şekilde koyuyoruz. Ellerimizi ve gövdemizi yukarı doğru uzatıyoruz ve esnetiyoruz.

Faydaları: Alt sırt, kol ve bacakları güçlendirir. Ayak bileklerini, karnı ve omuzları esnetir. Üstelik yorgunluğa iyi gelir. Metabolizmayı uyarır.

“Savaşçı 2 Pozu (Virabhadrasana 2)”

Uygulama: bacaklarımızı yaklaşık iki omuz genişliğinde açıyoruz. Öndeki bacağımızı ayağımız karşıya bakacak şekilde dizimizden büküyoruz. Arka ayağımız yana doğru iç kısmı ön ayağımıza bakacak konumda tutuyoruz. Kollarımızı omuz hizasında avuçlarımız yere bakacak şekilde iki yana açıyoruz. Başımız ön ayağımızın olduğu tarafa bakacak şekilde çeviriyoruz ama boyun problemleriniz varsa boynunu düz olarak tutabilirsiniz. Gövdemizin dik olmasına da dikkat edelim.

Faydaları: Sırt, karın, ayak bileklerini ve omuzları esnetir. Bacakları güçlendirir. Karpal tünel sendromu, düz tabanlık, kısırlık, osteoporoz ve siyatik için tedavi edicidir.

“Tanrıça Pozu (Utkata Konasana)”

Uygulama: Ayak parmakları dışa bakacak şekilde bacakları yaklaşık iki omuz genişliği kadar açıyoruz. Alt bacaklarımız yere dik, üst bacaklarımız paralel olacak şekilde dizlerimizi büküyoruz. Kalçamızı hafif geri itiyoruz, belimizi çukurlaştırıp sırtımızı dikleştiriyoruz. Kollarımızı gövdemizin iki yanından parmak uçlarımız da yukarı bakacak şekilde dümdüz yukarı uzatıyoruz.

Farklı varyasyonları da var bu hareketimizin. Ellerinizi göğüs hizasında birleştirip dirseklerinizi bacaklarınıza paralel tutabilir veya ellerinizi dizlerinizin üzerine koyup hafif sağ veya sola belinizi çevirebilirsiniz ama dirseklerinizi düz tutmaya dikkat edin.

Faydaları: İç bacak, diz ve kalça eklemlerini, karnı esnetir. Bilekleri ve bacakları güçlendirir. Dengeyi ve konsantrasyonu arttırır. Kalbi güçlendirir.

Yukarıda bahsettiğim hareketlerin görünüşleri 😄

Eveet, evde kolayca yaparak vücudumuzun denge kabiliyetini ve esnekliğini arttırabileceğimiz, enerjimizi dengeleyebileceğimiz sekiz yoga hareketinden bahsettim sizlere bugün. Bu hareketleri nefes egzersizleriyle birlikte düzenli olarak yaptığınızda farkı göreceksiniz, emin olabilirsiniz. 😉

Bu haftalık benden bu kadar, önümüzdeki hafta tekrar görüşmek üzere. Kendinize iyi bakıın! 😊

Yogaya başlamak istiyor fakat motivasyonunuzu bulamıyorsanız yogayla ilgili bilgilerimi ve tavsiyelerimi paylaştığım yazıma beklerim. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.😊

Daha fazla blog yazısına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca Tıbbiye’den Notlar’a da bekleriz.

Duyurulardan anında haberdar olmak için Instagram hesabımızı takip edin.


Bu Sayfayı Herkesle Paylaşın!

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir