Roma Tıbbı

Bu Sayfayı Herkesle Paylaşın!

Okuma Süresi: 2 dakika

“Roma” lılar tıbba karşı ilgisiz olup ilgili alanları: Politika, felsefe, askerlik, mimaridir.

Roma ’da hekimlik daha çok Yunanlı hekimler tarafından icra edilen bir meslektir.

Romalı hekimler de vardı tabii ki. Mesela Galen 12 yıllık bir tıp eğitimi sonunda tüm Yunan ve Romalı hekimlerden üst konumdaydı.

Roma’ da Galenos

Galenos(Galen) ilk deneysel fizyolog olarak kabul edilir. Empatiyi unutmamış ve kendini hastanın yerine koymuştur.

Galen sürekli olarak öğrencilerine saldırıp onların kabiliyetsiz olduklarını, kendisinin teşhis ve tedavi kabiliyetiyle kimsenin boy ölçüşemeyeceğini söylerdi.

Galen zamanında insanların diseksiyon yoluyla incelenmesi yasaktı. Bu yüzden maymunlar ve domuzlar üzerinde çalışma yapan Galen, bu bilgileri insan anatomisi için genellemiş ve pek çok yanlışa yol açmıştır.

Galen’in uyguladığı tedaviler “contraria contraiis”-karşıtlar terapisi- fikrine dayanıyordu. Eğer hastalığa neden olan şey soğuksa sıcak tedavi uyguluyordu.

Galen “Glaucon” adlı eserinde “Her hastaya uygun tedavi yapılmalıdır.” diyor. Yani köylüyse vücudu kabadır ona göre yani diyor.

Galen böbreklerden kaynaklanan kanamayla idrar torbasından kaynaklanan kanamayı ayırt edebiliyordu. Galen arterlerin( atar damar) ve venlerin(toplar damar) kan damarı olduğunu gösteren ilk kişidir.

Galen sinirler konusunda uzmanlaşmış. En önemli keşfi ses sinirini bulmasıdır.

Galen fizyolojisinin en temel ilkesi hava-ruhtur. Ruhun üç şekli ve üç hareket hali vardır: hayvan ruhu(pneuma psychicon) beyindedir. Algının ve hareketin merkezidir. Yaşam ruhu(pneuma zoticon) kalbi merkez alarak kan akışını ve vücut ısısını düzenler. Doğal ruh(pneuma physicon) beslenmenin ve metabolizmanın merkezi olan karaciğerdir.

Tıbba en önemli katkısı anatomi ve fizyolojidir.

Antik Roma Tıbbı’nın tıbbi uygulamalardaki kuramsal yaklaşımı “Dört Unsur(hiltlar teorisi)” dur.

İyi Çalışmalar

Daha Çok Not İçin Tıbbiyeden Notlar. Ayrıca kendini geliştirebileceğin birçok Blog yazısı için buraya tıklayabilirsin.


**Bu notlar M. Selim Uçar’ın kendi kaleminden çıkan ders notlarıdır. Tüm hakları www.benimdunyamm.com ve M. Selim Uçar’ a aittir.**

Ayrıca duyurulardan anında haberdar olmak için Instagram hesabımızı takip edin. İçeriklerimizin seslendirilmiş hali için YouTube kanalımızı takip edin!


Bu Sayfayı Herkesle Paylaşın!

Melik Selim Uçar

Girişimci ruhlu bir tıbbiyeli. Benim Dünyam web sitesi' nin kurucularındandır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir