Telencephalon: Cerebrum – Beyin

Bu Sayfayı Herkesle Paylaşın!

Okuma Süresi: 2 dakika

Beyin merkezi sinir sisteminin bir parçası olup yaklaşık olarak yeni doğanlarda 350 gr erişkinlerde 1400-1450 gr kadardır. Beyin hemisferlerinin dış yüzüne cortex cerebri adı verilir. Beyin yüzeyi üzerindeki gyri cerebralis denilen yükseklikler, sulci cerebralis adı verilen girintiler ile ceviz benzeri bir görünüm kazanır .

Beyin: dışta gri cevher içte ise beyaz cevherden oluşur. Beyaz cevher içinde subcortical alan bulunur. Beynin dış yüzeyine cortex cerebri adı verilir. Beynin dış yüzeyi 3.5-4.5 mm kalınlı ve yaklaşık olarak 13-14 milyar kadar nöron içerir. Kortekste temel olarak pyramidal, granüler ve fusiform hücreler olmak üzere üç tip nöron bulunur, ki bunlardan pyramidal hücreler daha fazladır. Kortex bu hücre tiplerinin bulunuşuna göre 6 tabakadan oluşur.

Dıştan içe doğru:1. Lamina molecularis4.2. Lamina granularis externa 5.Lamina granularis internaLamina pyramidalis interna 3. Lamina pyramidalis externa 6. Lamina multiformis (fusiform tabaka)

Beyin lobları

Her bir beyin hemisferinde; çeşitli oluklar ile birbirinden aynılmış 4 ana lob bulunur. Bunlar

1. Lobus frontalis

2. Lobus parietalis

3. Lobus temporalis

4. Lobus occipitalis

Aynca anlatım amaçlı iki fonksiyonel lobtan da bahsedilebilir. Bunlar,

*lobus insularis

*lobus limbicus

Lobları birbirinden ayıran oluklar beyin hemisferleri üzerinde intrauterin hayatın 5. ayından sonra birtakım girinti ve oluşmaya başlar. İlk olarak primer oluklar ve daha sonra ise sekonder oluklar oluşur.

a) Primer oluklarçaSulcus lateralis (Sylvius yarığı): Frontal lob, parietal lob ve temporal lobu ayırır. B arasında lateral tarafta arkaya doğru uzarurken lobus frontalis’e doğru uzanan ramus anterior ve ramus ascendens, arkaya doğru uzanan kısmı ise ramus posterior adin .

b) Sulcus centralis (Rolando yarığı): Frontal ve parietal loblar arasında yer alır.

• Sulcus parieto-occipitalis: Occipital ve parietal lobu ayınır.

• Occipital lob içinde sulcus calcarinus ve gyrus cinguli’nin üst tarafinda sulcus cingulb) Sekonder oluklarPrimer oluklar dışındaki diğer oluklar (sulcus frontalis, sulcus temporalis, sulcus precepostcentralis vb.)

İyi çalışmalar dilerim…


Daha Çok Not İçin Tıbbiyeden Notlar ayrıca Daha Çok NöroAnatomi Notu İçin Tıkla. Ayrıca kendini geliştirebileceğin birçok Blog yazısı için buraya tıklayabilirsin.


**Bu notlar M. Selim Uçar’ın kendi kaleminden çıkan ders notlarıdır. Tüm hakları www.benimdunyamm.com ve M. Selim Uçar’ a aittir.**

Ayrıca duyurulardan anında haberdar olmak için Instagram hesabımızı takip edin!


Bu Sayfayı Herkesle Paylaşın!

Melik Selim Uçar

Girişimci ruhlu bir tıbbiyeli. Benim Dünyam web sitesi' nin kurucularındandır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir